« Ezogelin Çorbası | Ana Sayfa

Taze patatesin iki hali

taze patates

Taze patatesleri gördüğümde baharın geldiğini anlarım. Kendimi frenleyerek, doldururum kesekağını. Hemen kullanmayacaksam, buzdolabının sebze çekmecesinde saklarım bir süre. O an geldiğinde çıkarırım buzdolabından. Bir kase suyun içinde bekletirim önce-ki çamurları yumuşasın. Sonra fırçayla yıkarım bir güzel. Eğer patates salatası yapacaksam buharda haşlarım. Böylece su çekmez, kabukları da daha kolay soyulur. Fırında ya da toprak güveçte pişireceksem zar gibi kabuklarına dokunmam. Nasıl olsa çıtır çıtır olacaktır.

Taze patatesler, sarı ya da beyaz patateslerin turfandaları olarak bahar aylarında piyasaya sürülür. Olgunları yazın tezgahlarda görünecektir ama bu bebekler, baharda üreticiye ürününü bir miktar daha karlı satma olanağı sağlar.

Eğer imkan varsa, patatesleri kendiniz seçip, üzerinde yeşil lekeler olanları almamamaya çalışın. Gözden kaçanlar olursa, kullanmadan önce yeşil kısımlarını bıçakla kesip, atın. Mümkünse o patatesi hiç kullanmayın. Bu kısımlarda bulunan Solanin maddesi zehirlidir. Sağlığınıza zarar verir.    

taze

Taze baharatlara, fidanlıklarda daha fazla rastlıyorum artık. İnternetten de sipariş verebiliyorum. Güneşli bir pencerenin önünde veya balkonda ihtiyacımız kadar yetiştirip, ihtiyacımız kadar kullanmak bana daha doğru geliyor. İstanbul Beylikdüzü'de, biberiyeyi, parklarda çit olarak kullandıklarını gördüm. Bir hanım, çıt çıt bir deste koparıp, gitti. Taze baharatları şehir peysajlarında kullanmak hoş bir fikir.

Top fesleğeni sivrisinekten korunmanın doğal yolu olarak pazarlıyorlar fakat salatalarda, soslarda da nefis oluyor. Küçük, kokulu yapraklarına hafifçe dokununca bile binlerce koku zerreciği, etrafa yayılıveriyor. Top fesleğeni fide olarak kolayca bulabiliyorum. İtalyan fesleğenini ise tohumdan yetiştiriyorum. Hemen filizleniyor. Kestikçe de, cömertçe yeni yapraklar vermeye devam ediyor. Top fesleğenleri, sadece sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanmayın. Yaz domateslerini dilimleyip, üzerine çok kaliteli ve lezzetli bir sızma zeytinyağı gezdirin; mesela Midas'ın naturel yeşil zeytin sızmasını, sonra fesleğen yapraklarını serpiştirin. Tuzla tatlandırın. Kahvaltıda ekmeğinizi banarak yiyin.

Naneye arsız diyorlar. Onu sulamayı unutursanız boynunu büküyor fakat dirayetle yayılmaya devam ediyor. Bu kadar ısrarla yayılmaya çalışmasında var bir keramet deyip, daha çok kullanıyorum. Adaçayı ise etlere, patatese çok yakışıyor. Yazın balkonda, kışın, evin en sıcak ve güneş alan yerinde tutup, tüm yıl kullanabiliyorum.

Midas zeytinyağına ulaşmak için: www.midaszeytinyağı.com

Taze baharatlara ulaşmak için: www.zengardentr.com 

çıtır patates

Bu tarz patatesi ızgara etlerin yanına çok yakıştırıyorum. Taze patates kullandığım için, onların zar gibi kabuklarını soymuyorum bile. Aynı şekilde sarmısakların da kabuklarını soymadan kullanıyorum. Fırında, kabuklu bir şekilde pişen sarmısakları, dişlerin yardımıyla sıyırarak yemek hoş oluyor.

Fırında çıtır patates

Malzemeler: 2-3 kişilik

 • Yarım kilo taze patates - küçük ebatta
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı (60 ml.)
 • 1 baş taze sarmısak, diş diş ayrılmış
 • Deniz tuzu
 • 10 adet adaçayı yaprağı

Tarif:

 1. Fırını 220 derecede ısıtın. Patatesleri fırça ile yıkayıp, çamurdan arındırın. Orta boy bir tencereye, patatesleri, sarmısakları ve tuzu koyun. Patateslerin üzerine gelinceye kadar su ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın ve patatesler yumuşayana kadar orta ateşte pişirin.
 2. Pişen patatesleri süzün ve yemek kaşığının sırtıyla hafifçe ezin. Bu şekilde, daha çıtır olacaktır.
 3. Fırın kabını, fırında 5 dakika tutun. Kabı fırından çıkarıp, içine patatesleri, sarmısakları koyun. Üzerine zeytinyağını gezdirin. Tuz serpiştirin. Bütün hepsini alt üst edip, fırının orta rafına koyun. Patatesler çıtır çıtır oluncaya kadar, yaklaşık 45 dakika fırında pişirin.
 4. Adaçayını hafifçe yağlayın ve patateslerin üzerine koyun. Çıtır çıtır olana kadar, 5 dakika daha pişirin ve kabı fırından çıkarın.
 5. Sıcak sıcak servis yapın.   

güveç

Onlara genelde, dinlenme tesislerinin hediyelik eşya dükkanlarında rastlar olduk. Mutfağımdaki toprak güveçler, babamın benim için bu dükkanlardan alıp getirdiği hediyeler. Hepsi çok kıymetli. Nevşehir'de yapılmış bu kapların farklı kullanım alanları var. İçi sırlı güveç tenceresinde, yaz sebzeleriyle güzel yemekler pişiyor. İçi sırsız yoğurt kabında kendi yoğurdumu mayalıyorum. İçi sırsız güveç tenceresinde pişen patatesler kumpir gibi oluyor.

Toprak tencereler çok güzel fakat onlara iyi bakmak gerekiyor. İçi boşken ısıya maruz kaldıklarında çatlıyorlar. Bu yüzden, pişirme işlemine başlamadan önce içlerine su koyup 15 -20 dakika bu suyu emmelerini sağlamak gerekli. Tencerenin emdiği su, hem içeride buharlaşarak, yemeğin çok az suyla pişmesine olanak sağlıyor hem de tencerenin çatlamasını önlüyor. Ayrıca toprak tencerelerde yapılan yemekleri kısık ateşte pişirmek de onları, uzun seneler boyunca kullanmamıza imkan sağlıyor.

Bu tencereleri temizlerken deterjan kullanmamak en iyisi. Toprak, deterjanı emecek, içindeki yemeklere bu tadı ve kokuyu geçirecektir. Tuz veya karbonat toprak kapları temizlemekte yeterli olacaktır. Eğer tencerenin dibine yiyecek artıkları yapışırsa, içine bir miktar su ve karbonat koyun. Kısık ateşte kaynatın. Bu artıkların kabarmasını sağlıyacaktır. Ardından sert bir sünger veya fırça ile temizleyip, durulayın. 

kumpir

İçi sırsız güveç tenceresinde pişirdiğim patatesleri kumpire benzetiyorum. Patateslerin kabukları hafifçe yanıp, isli bir tad alana kadar onları pişirmeye devam ediyorum. Burada, doğru cins patatesi kullanmak önemli. Sarı değil de, patates kızartmalarında veya kumpirlerde kullanılan beyaz cins patateslerden bulabilirseniz, kumpiriniz daha lezzetli olur. 

Küçük taze patatesleri, bir fırça yardımıyla iyice yıkayın. İçi sırsız güveç tenceresine tek sıra halinde dizin. Patateslerin yarısına gelecek kadar, kaynak suyu ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın. Ocağın orta gözünde, kısık ateşte, suyunu çekinceye kadar pişirin. Patateslere bir bıçak saplayarak, yumuşayıp yumuşamadığını kontrol edin.

Suyunu tamamen çeken ve yumuşayan patatesleri, tencerenin kapağı kapalı halde pişirmeye devam edin. Bu aşamada, patateslerin tencereye değen kabukları kızarıp, isli bir tad kazanacak. Patatesleri alt üst ederek, tüm yüzeylerini aynı şekilde pişirin. Taze otlu yuğurtla servis yapın.

Taze otlu yoğurt: Tercihen ev yapımı bir kase yoğurda, ince ince doğranmış birer tatlı kaşığı dereotu, nane, taze soğan ve  taze fesleğen ekleyin. Tuzla tatlandırın.

Yorum kısmı kapalıdır.

  • ev cini


yüksek voltaj


 • Hey yabancı, fotoğrafları ve tarifleri alıp, kendin yapmış gibi yayınlamak düşüncesindeysen bir daha düşün derim. Kimse sana aferin demez. Daha kötüsü sonun böyle olur. Çarpılırsın... Ev Cini © 2004-2012 Her Hakkı Saklıdır.
Powered by TypePad