« İstanbul Usulü İmambayıldı | Ana Sayfa | Ezogelin Çorbası »

Kestaneli Kek

6
Kestane ununu Kafkas'ın kiosklarından birinde görünce, çok sevinmiş ve hemen almıştım. Yok...hemen alamamıştım. 15 liralık fiyatı görünce, bir una bu kadar verilir mi diyen iç sesim yüzünden tereddüt etmiştim ama, yine de almıştım. Bu anlattığım şey iki sene önce oldu. Şu andaki fiyatı ne, aynı mı kaldı, arttı mı bilemiyorum çünkü hala aynı kestane ununu kullanıyorum. Kestane unu kurutulmuş kestanelerin çok ince öğütülmesinden elde ediliyor ve ekmek yapımından tutun da makarna yapımına kadar pek çok şeyde kullanılıyor. Ben kestane unumu çok az miktarlarda; keklerde, mekiklerde, makaronlarda, bezelerde kullana kullana baktım iki sene geçmiş. Buzdolabında, hava almayacak şekilde sakladığım için bayatlamamış.

Kestane unu gluten içermediği için, sadece  bu unla pişirilen kekler, ekmekler kabarmıyor. Bu yüzden bir miktar buğday unuyla beraber kullanmak gerekli. Ama en güzeli bütün bu tatlılara, keklere, ekmeklere kattığı nefis fındıksı ve topraksı tat. 

Gelin sizin için uygun bir günde bu keki veya başka bir keki pişirin. Eviniz fırından yayılan nefis kokularla dolsun, taşsın. Kendinize sıcacık bir çay ya da kahve hazırlayın. Elinize hep okumak istediğiniz kitabı alın. Hans Joachim Störig'in Dünya Felsefe Tarihi'ni okumanızı tavsiye ederim. Merak etmeyin hiç sıkıcı değil, üstelik aydınlatıcı. Sonbaharla beraber içimize daha çok kapanıyoruz, enerjimiz azalıyor. Belki bu süreyi, üzerimize yapışan, yapıştırılan bütün etiketler olmadan aslında kim olduğumuz, hayattan ne beklediğimiz, hayatın bizden ne beklediği gibi konuları düşünerek geçirebiliriz.  

kek

Aşağıdaki kek tarifinde "buttermilk" kullanılıyor. Keke yumuşaklığını veren de bu. Bizdeki karşılığı yayıkaltı sütü. Bazen, yayık ayranı olarak bahsedildiğini de duydum. Fakat içmeye doyamadığımız yayık ayranıyla aynı şeyden mi farklı bir şeyden mi bahsediyorlar, bilemiyorum. Aslında geleneksel üretimde buttermilk, tereyağı üretilen her işletmede elde edilen çok yararlı bir yan ürün. Süt kreması yayıkta çalkalanıyor ve tereyağına dönüşürken ardında bir miktar sıvı bırakıyor. Buna yayıkaltı süt (buttermilk) deniyor. Köylerimizde çökelek ve kurut yapımında kullanılıyor. Şehirlerimizde yayıkaltı süt nedir bilinmiyor.

Süt endüstrisinin gelişmiş olduğu ülkelerde bu çeşit yan ürünler hem çevresel hem de ekonomik sebepler yüzünden kesinlikle atılmıyor, değerlendiriliyor. Yayıkaltının bazı laktik asit bakterilerince fermantasyonundan, marketlerde satılan, keklerde pastalarda kullanılan, ayran gibi içilen buttermilk elde ediliyor mesela. Ülkemizde, elde kalan yayıkaltının bir kısmı kurutuluyor ve toz halinde; çorba, kek, çocuk maması gibi hazır gıda üreten firmalara toptan olarak satılıyor. Büyükçe bir kısmı ise çevre sağlığını tehdit edecek şekilde doğrudan doğaya atılıyor. Bildik ülke manzaraları.

Yani mutfağında kek pişirecek biri için yayıkaltı süt (buttermilk) bulmak, almak pek pratik ve ekonomik değil. Ben buttermilk geçen her tarifte kefir kullanarak soruna çözüm buluyorum. Kefir Kafkasya'ya ait fermente bir süt ürünü. Geleneksel olarak karnabahar benzeri kefir taneciklerinin, süt ile fermantasyonundan elde ediliyor. Endüstriyel olarak ise starter kefir kültürünün süte aşılanmasıyla üretiliyor. Kefiri marketlerin süt, ayran reyonlarında bulabilirsiniz. Birçok firma kefir üretiyor. Ben Altınkılıç'ın kefirini tercih ediyorum.

Bu arada, annem keklerinde, pastalarında her zaman yoğurt kullanır ve yumuşaklık verdiğini söyler. Ben ise belki de içindeki farklı bakteriler yüzünden kefirin çok daha işe yarar olduğunu düşünüyorum.

Aşağıdaki keki yarım ölçü hazırlayıp, Tefal'den aldığım Airbake dikdörtgen kek kalıbında pişirdim.

Kestaneli Kek

Kitap: Pure Dessert - Alice Medrich

Kitapta Amerikan ölçüleri (ounce gibi) kullanıldığı için, onları grama çevirirken küsüratlı sayılar çıktı. Elektronik bir mutfak terazisi, uygulamada kolaylık sağlar.

Malzemeler:16 kişilik

Kalıp: Yuvarlak, ortası delik, büyük (3 litrelik) kek kalıbı veya 2 adet dikdörtgen (boy:22 cm. x en:12 cm.) kek kalıbı.

 • 255 gr. un
 • 127.5 gr. kestane unu
 • Yarım tatlı kaşığı (1/2 tsp) kabartma tozu
 • Yarım tatlı kaşığı (1/2 tsp) karbonat
 • Yarım tatlı kaşığı (1/2 tsp) tuz
 • 4 tane büyük yumurta, oda sıcaklığında 
 • 227 gr. tuzsuz tereyağı, oda sıcaklığında yumuşamış
 • 400 gr. toz şeker
 • 160 ml. kefir, oda sıcaklığında
 • 80 ml. rom (Veya 80 ml. daha kefir ekleyebilirsiniz. O zaman toplamda 240 ml. kefir kullanılmış oluyor.)
 • 170 gr. ceviz, irice doğranmış

Tarif:

 1. Fırını 160 derece ısıya getirin. Kalıbı sıvı yağ ile yağlayın.
 2. Büyükçe bir kabın içine unu, kestane ununu, kabartma tozunu, karbonatı, tuzu koyun ve bu malzemeyi üç kere eleyin.
 3. Yumurtaları küçük bir kasenin içinde çatalla çırpın. Sarısı ve beyazı birbirine karışsın.
 4. Büyükçe bir karıştırma kabının içine (KitchenAid gibi sabit bir mikser varsa onun kabının içine) yumuşamış tereyağını koyun. Tereyağının ve oda sıcaklığında olsun denilen malzemelerin, gerçekten oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Aksi taktirde tereyağı sertleşip, topak topak kalır. 
 5. Tereyağını, mikserin hamur karıştırma aparatıyla birkaç dakika çırpın, kremsi bir kıvama gelsin. Toz şekeri ekleyin. Mikserin orta hızında, hafif ve kabarık görününceye kadar, 4 dakika civarında çırpın.
 6. Karıştırdığınız yumurtaları yavaş yavaş ekleyin. 
 7. Mikseri kapatın. Kabın içine, önceden hazırladığınız unlu karışımın üçte birini ekleyin. Mikseri düşük hızda tekrar çalıştırın ve un, karışımın içinde kaybolana kadar, az bir süre karıştırın. Mikseri tekrar durdurun. Kefirin ve romun yarısını ekleyin. Mikseri tekrar çalıştırın. Malzemeyi hafifçe karıştırıp, kalan unun yarısını, ardından da kefirin ve romun kalan yarısını ekleyin. Ve nihayet, kalan unu ve cevizi ekleyin.  Hepsini hafifçe karıştırıp, yağladığınız kalıba dökün.
 8. Bunca malzemeyi, parça parça ve az miktarda karıştırmamızın nedeni, hem malzemelerin hamur içinde eşit şekilde dağılmasını sağlamak hem de karıştırma süresini azaltmak. Çünkü, keki ne kadar çok karıştırırsak, o kadar çok havayı kesecikler halinde hamurun içine hapsederiz. Kek pişerken bu keseciklerdeki hava dışarı çıkmak ister ve bunun sonucunda kek çatlar. Amacımız kekin çatlamasını azaltmak. 
 9. Kalıbı, önceden ısıtılmıs fırının, alttan ikinci rafının üstüne yerleştirin. 50 - 55 dakika pişirin. Kekin ortasına bir kürdan batırarak, pişip pişmediğini kontrol edin. Kürdan temiz çıkıyorsa pişmiş demektir. 
 10. Pişen keki kalıptan çıkarmadan, 10 dakika bekleyin. Ardından kalıptan çıkarın. Tamamen soğuyunca servis yapın.
 11. Bu kek hava almayan bir kapta, oda sıcaklığında 3 gün bekleyebilir. Hava almayacak şekilde paketlenirse, buzlukta 3 ay bekleyebilir. Yemeden önce buzluktan çıkartıp, oda sıcaklığına gelene kadar bekleterek, servis yapabilirsiniz.

Yorum kısmı kapalıdır.

  • ev cini


yüksek voltaj


 • Hey yabancı, fotoğrafları ve tarifleri alıp, kendin yapmış gibi yayınlamak düşüncesindeysen bir daha düşün derim. Kimse sana aferin demez. Daha kötüsü sonun böyle olur. Çarpılırsın... Ev Cini © 2004-2012 Her Hakkı Saklıdır.
Powered by TypePad