« Mercimekli Pirinç Pilavı: Müceddere (Mejadarah) | Ana Sayfa | Su teresi ve tavuk pane »

Brokoli

taze brokoli

Eğer sebzeleri ve meyveleri mevsiminde yemek gibi bir alışkanlığınız varsa, mevsim dönüşleri farklı bir heyacana sebep oluyordur. Mart ayından Mayıs'ın ilk haftalarına kadar bolca yenebilecek  bir sebze şu aralar tezgahlarda bulunuyor. Biraz önce uydurduğum havalı ismiyle... Erguvan renkli brokoliler. 

Kalın bir gövde üzerinde, sık yeşil çiçeklerden oluşan ve damakta, çiğ karnabahar yemiş gibi bir his ve koku bırakan brokolilerden farklı olarak; ince dal gibi gövdeleri ve üzerinde mor çiçekleriyle, hem görüntü olarak gayet hoşlar hem de daha lezzetliler.

Mısır, bezelye, enginar veya kuşkanmaz gibi brokoli de hasat edildikten hemen sonra yenmeli diyor bahçesinde brokoli yetiştirenler. Bu tür sebzelerin gövdelerindeki şeker, bir kaç saat içinde nişastaya dönüştüğü için, ilk tadıyla daha sonraki arasında dağlar kadar fark olduğunu söylüyorlar. Fakat herkesin bu zevke erişmesi mümkün olmayacağı için, en azından çok taze (diri ve canlı renkli) brokolileri alarak kendimizi bir miktar avutabiliriz. Bu brokolilerin ince dal gibi gövdeleri olduğunu söylemiştim ya, işte satın alırken o dalların çapının 1 santimetreyi geçmemesine dikkat etmek gerekiyor. Gövdeleri kalınlaştıkça odunsulaşıyor ve lif oranı artıyor. Tıpkı taze fasulyenin kılçığı gibi, ağızda sevimsizce kalıveriyor. Bu, erguvan renkli brokolilerin henüz filiz halde olanını - yani bol taze yaprak ve çok az brokoli çiçekleri - bulabilirseniz hiç kaçırmayın, hemen alın. İşte o, brokolinin en çıtır, en lezzetli halidir.

Eh, pazardan bir miktar brokoli aldınız ve eve geldiniz. Sırada ne var: Kendi küçük mahareti büyük, sebze soyucuyu elinize alıp, iri olanların (çok ince olanlarına bu işlemi yapmasanız da olur.) alt kısımlarındaki lifli kısımları, 2 parmak yüksekliğinde soyun. Üst taraflara çok çıkmanıza gerek yok. Fakat bu soyma esnasında yaprakları koparıp atmayın. Aslına bakarsanız bu yapraklar en lezzetli kısımları. Su dolu bir kabın içine bir miktar sirke koyup, ayıkladığınız brokolileri bu suda 5 dakika bekletin. Ardından birkaç kere daha duru suyla yıkayıp, çok az süzdürün. Burası püf kısmı da diyebiliriz.  Brokolilerin üzerinde kalan su, tavada soteleme aşamasında doğal bir nem bırakacak ve sebzenin kendi nemiyle pişmesini sağlayacaktır.

sote brokoli

Eğer aldığınız brokoliyi hemen pişiremeyecekseniz. Onları önce kesekağıdının içine, ardından da bir buzdolabı poşetine koyup, içindeki havayı çıkartıp, ağzını bağlayın. Bu şekilde, buzdolabında 3 - 5 gün tazeliğini kaybetmeden bekleyebilir.  

Bu reçeteyi, küçük parçalara bölünmüş yeşil brokolilerde, kuşkonmaz, brüksel lahanası, taze fasulye, taze bezelye, bebek havuç, karalahana gibi birçok sebzede uygulayabilirsiniz. 

Sote Brokoli

Reçete: The Frankies Spuntino Kitchen Companion & Cooking Manual

Malzemeler: 3 - 4 kişilik

 • 250 - 300 gr. erguvan renkli brokoli (Bulabilirseniz brokoli filizleri (broccoli rabe) daha nefis olur.)
 • 4 yemek kaşığı (60 ml.) sızma zeytinyağı
 • 2 diş sarmısak
 • Bir fiske kurutulmuş acı kırmızı biber (Acı pul biber de olabilir.)
 • Deniz tuzu ve taze öğütülmüş tane beyazbiber veya tane karabiber

Tarif:

 1. Sebze soyucuyla, brokolinin odunsu alt kısımlarını soyun. Yıkayıp, hafifçe süzdürün. 20 cm'lik, kapaklı bir sote tavasına zeytinyağını koyun ve kısık ateşte bir dakika kızdırın.  Sarmısakları sarmısak ezicisiyle ezip, tavaya ekleyin ve 8 -10 dakika yavaş ateşte kavurun. Sarmısakların yanmamasına dikkat edin. Eğer daha hafif, arka plandan gelen bir sarmısak kokusu ve tadı istiyorsanız ki ben öyle yapıyorum. Sarmısakları soyup, ortadan ikiye kesin ve tavaya atın. Tadı ve kokusu yağa geçinceye kadar 5 dakika kavurun.
 2. Ateşi orta dereceye getirin, kuru acı biberi elinizle ufalayıp tavaya serpiştirin. 30 saniye kavurup, brokolileri ekleyin. Tuz ve öğütülmüş tane beyazbiberi de ekleyip, maşayla alt üst edin. Tavanın kapağı kapalı halde 4 dakika pişirin. 
 3. Tavanın kapağını açın, yine alt üst edin. Kapağını kapatıp 15 dakika, brokoliler al dante kıvama gelene kadar kavurun. Brokoli filizleri daha kısa sürede pişer. 
 4. Pişen brokolileri servis tabağına koyun ve servis yapın. Acı biberden hoşlanıyorsanız, üzerine minik minik doğranmış Meksika biberi serpiştirebilirsiniz.

Yorum kısmı kapalıdır.

  • ev cini


yüksek voltaj


 • Hey yabancı, fotoğrafları ve tarifleri alıp, kendin yapmış gibi yayınlamak düşüncesindeysen bir daha düşün derim. Kimse sana aferin demez. Daha kötüsü sonun böyle olur. Çarpılırsın... Ev Cini © 2004-2012 Her Hakkı Saklıdır.
Powered by TypePad