« Armutlu kek | Ana Sayfa | Brokoli »

Mercimekli Pirinç Pilavı: Müceddere (Mejadarah)

  mejadarah
Benim bayıldığım aktivitelerden biri bir baharatçıya gitmek, biraz ondan biraz bundan, türlü baharatlar alıp, hava almayan cam kavanozlara onları yerleştirmek, üzerlerine etiketler yapıştırıp, raflara dizmek. Gelip geçerken gözüme takılan baharatların, canlı renkleri, estetik görünüşleri onları biryerlerde bolca kullanmam için beni cesaretlendiriyor. Yeni öğütülmüş tane karabiberin, tarçının veya hafifçe kavrulup, havanda ezilmiş kimyonun canlı, güçlü aromasını, toz halde satılanlardan almak mümkün değil. Tane karabiber, en çok kullandığım baharat ve her zaman baş köşede. Porselen bir havan içinde öğütülmüş bir miktar tane karabiber ocağımın yakınlarında, deniz tuzunun hemen yanında duruyor ki yemeklerin içine cömertçe serpiştirebileyim.

Zerdeçal ise son göz ağrım. Zencefil ailesinin bir üyesi olan; tadında zencefil, limon aromaları ve odunsu tadlar bulunan baharatın, taze zencefile benzeyen kök gövdesi var. Toplanan bu kökler, olgunlaşmasının durması için bir miktar kaynatılıyor ve güneşte 10 -15 gün kurutuluyor. Bu kurutma esnasında ağırlığının dörtte üçünü kaybedip, iyice sertleşiyor. Çekilip, toz haline getirilen zerdeçal tatlılarda (mesela: zerde), pilavlarda, çorbalarda, hardalda, hem rengi hem de tadı için kullanılıyor. Kekre, acı, ekşi tadı yüzünden, az miktarda kullanmak gerekiyor. Yakıştığı yiyecekler: Patlıcan, mercimek, pirinç, tavuk, kök sebzeler, ıspanak. Uyumlu olduğu tadlar: Acı biberler, tane karanfil, kereviz tohumu, sarmısak, kimyon, hardal tohumu... 

Mejadarah, son bir senedir defalarca pişirdiğim ve çok sevdiğim, Lübnan ve Suriye mutfağına ait bir pilav. Basmati pirincinin hoş, kendine özel kokusu, baharatların iştah açıcı tadı, pirinçle mercimeğin inanılmaz uyumu ve çıtır soğanların lezzeti, bu pilavı benim için özel bir yere taşıdı. Araplar, mejadarahı genellikle  kuzu etlerinin yanında, yoğurtla birlikte servis ediyorlarmış. Ben etle veya etsiz, ama yanında muhakkak Elta Ada'nın ev yoğurduna benzeyen organik yoğurduyla yemeye bayılıyorum. Yoğurdun ekşimsi tadı ve serinliği pilavın baharatını dengeliyor gerçekten. 

Mejadarah tarifinde özellikle basmati pirinci tavsiye ediliyor ama su oranına dikkat edildiği sürece diğer pirinçler de kullanılabilir gibi geliyor bana. Basmati pirinci; karakteristik görüntüsü, kokusu, piştikten sonra da tane tane kalması gibi özellikleri nedeniyle, diğer pirinçlerden pahallı. 

Kahverengi mercimek, benim görüntüsünü ve tadını çok sevdiğim ama nedense artık daha az gördüğüm bir bakliyat. Daha çok, yeşil ve iri taneli bir mercimek cinsi satılıyor. Bulabilirseniz kahverengi, olmadı yeşil mercimek kullanarakta bu pilavı pişirebilirseniz ama o zaman, suda haşlama süresini biraz daha uzatmanız gerekebilir.

malzemeler

Bu pilavı OttoLenghi'nin blogunda görüp, denemiştim. 

Mercimekli Pirinç Pilavı: Mejadarah

Malzemeler: 4 kişilik

 • 120 gr. basmati pirinci
 • 120 gr. kahverengi mercimek
 • 3 yemek kaşığı (tbs) zeytinyağı (45 ml.)
 • 2 tatlı kaşığı (tsp) tane kimyon
 • Yarım tatlı kaşığı (1/2 tsp) toz tarçın
 • Yarım tatlı kaşığı (1/2 tsp) zerdeçal
 • Yarım tatlı kaşığı taze öğütülmüş karabiber
 • Deniz tuzu
 • 250 ml. kaynar su
 • 1 ölçü karamelize, çıtır soğan

Tarif:

 1. Pirincin hazırlanması: Basmati pirincini bir süzgecin içine koyun ve parmak uçlarınızla ovalayıp, nişastası akana kadar, suyun altında iyice yıkayın. Yıkadığınız pirinci derince bir kaba alın ve bir tatlı kaşığı tuz serpiştirin. Üzerine, pirinçleri 2 parmak geçinceye kadar, kaynar su dökün ve en az 20 dakika, en fazla 1 saat, bu şekilde bekletin. İyice süzdürün.
 2. Mercimeğin hazırlanması: Mercimekleri ayıklayın ve süzgecin içinde yıkayın. Orta boy bir tencereye mercimekleri alın. Üzerine  750 ml. su ekleyin. Ateşi hızlıya alın. Su kaynayınca, ateşi orta dereceye getirin ve bu şekilde 15 dakika haşlayın. Mercimekler çok yumuşamamalı ve hatta hafifçe diri kalmalı. Haşladığınız mercimekleri suyuyla birlikte bir kenara ayırın.
 3. Pilav tenceresine önce tane kimyonu koyun. Orta ateşte,  kokusu çıkıp, tencerenin dibinde dans etmeye başlayıncaya kadar, hafifçe kavurun. Zeytinyağını koyun, kalan baharatları ekleyin. Ardından, karamelize çıtır soğanların üçte biri kadarını ve süzdürdüğünüz pirinci ekleyip, tüm tanelere yağ bulaşana kadar kavurun. En son olarak, suyuyla birlikte mercimeği ve 250 ml. kaynar suyu da ekleyip, tuz ayarını yapın ve tencerenin kapağını kapatın. Ocağın orta gözünde, orta ateşte su fıkırdayana kadar 5 dakika pişirin. Ateşi iyice kısıp 15 - 20 dakika daha pişirin. Pilav suyunu çekmişse ocağı söndürün. Pilavı 5 - 10 dakika dinlendirip, çatalla havalandırarak alt üst edin. Üzerine karamelize çıtır soğanları serpiştirip servis yapın.

Karamelize çıtır soğan

Malzemeler: 1 ölçü

 • 1 adet iri kuru soğan
 • Deniz tuzu
 • 60 ml. fındık yağı

Tarif:

 1. Soğanların kabuklarını soyun. İnce ince, piyazlık doğrayın, hafifçe tuzlayın. Kağıt havluyla nemini alın.
 2. Yayvan bir kızartma tavasının ya da pilav tencerisinin içinde yağı kızdırın. Soğanları, orta ateşte, iki parça halinde kızartın. Tavayı soğanlarla tamamen doldurmayın. Çünkü istediğimiz, çıtır çıtır ve altın rengi olmaları. Soğanlar istediğimiz gibi oluncaya kadar, delikli kepçeyle alt üst edin. Kızarınca tavanın içinden alın. Bir kağıt havlu üzerinde süzdürün.
 3. Dikkat: Yağı gerektiğinden fazla kızdırmayın. Soğanlar aniden yanabilir. Yanık soğanın tadı da kokusu da, yemeğin lezzetini bozar.

Yorum kısmı kapalıdır.

  • ev cini


yüksek voltaj


 • Hey yabancı, fotoğrafları ve tarifleri alıp, kendin yapmış gibi yayınlamak düşüncesindeysen bir daha düşün derim. Kimse sana aferin demez. Daha kötüsü sonun böyle olur. Çarpılırsın... Ev Cini © 2004-2012 Her Hakkı Saklıdır.
Powered by TypePad