« Zeytinyağlı enginar ve Ispanaklı, pastırmalı çılbır | Ana Sayfa | Taze baharatlar ve Fokaçça ekmeği »

Çilek Reçeli

çilek 

Hımmm... Çilek!. Geçen sene, yine böyle çilek zamanlarında, her hafta bir kilo çilek aldım ve reçel denemeleri yaptım. Daha az şeker, daha çok şeker... Bazen tadı meyve püresine benzedi, bazen şeker miktarından içimiz bayıldı.

Bu hafta sonu, iki ayrı tezgahta iki ayrı cins çilek gördüm. Bir tanesi, sık bulunan, iri kırmızı çileklerdendi. Diğeri ise pembe beyaz renkte, piyasadaki diğer çileklerden daha küçük ebatta olan Osmanlı çileği. İlk bakışta sanki ham gibi görünen bu çileklerden ağzıma bir tane attım: Hafif tatlılığı vardı ama parfüm kokuyordu. Onları tek tek kese kağıdına yerleştirdim. Parmaklarım pembeye boyandı. Çilek koktu. 

Eve gelince hepsini nazikçe yıkadım, ayıkladım. Tekrar tarttım: Tam 850 gr... Diğer tezgahtan aldığım iri, kırmızı çileklerin 150 gr.'ını da ekledim bu parfüm kokulu Osmanlı çileklerine ve sezonun ilk çilek reçelini yaptım.

Geçen seneki denemelerimden sonra, bir ölçü çileğe, yarım ölçü şeker miktarının daha uygun olduğuna karar vermiştim. Daha az şekerle, reçelden çok meyve püresine benziyordu. Daha çok şekerle ise, hem çok tatlı, hem de sulu oluyor; suyu çektirmek için çok kaynatmak gerekiyor ve bu sefer de reçel ağdalaşıp, kararıyordu.

Bu sene, ayrıca bir miktar çileği blendırda çekerek püre haline getirdim ve çileklerle beraber pişirdim. Böylece, ne çok sulu, ne çok yoğun; ne çok tatlı, ne çok tatsız; kıvamı ve tadı güzel bir reçel oldu.  

 

çilek reçeli

Çilek Reçeli

Malzemeler: 3 adet 250 ml. kavanoz reçel için,

 • 1 kg. çilek
 • 500 gr. toz şeker
 • 1 yemek kaşığı limon suyu (gerçek limon)

Tarif:

 1. Çilekleri yıkayın. Saplarını ayıklayın. İçinden 150 - 200 gr. kadarını ayırın. (Ben yumuşamışları ve çok iri olanları ayırıyorum.) Ayırdığınız çileklerin içine 50 gr. toz şeker koyun. El blenderiyle püre yapın. 
 2. Kalan çilekleri (800 - 850 gr.), kalan toz şekerle (450 gr.) ve püre yaptığınız çileklerle beraber, orta boy bir tencereye koyun. Ocağın orta gözünde,  kısık ateşte, şekerler eriyene kadar pişirin.
 3. Ateşi çok az daha açın. Şeker eridikçe ve şurup kaynadıkça köpükler çıkacaktır. Bunları bir kaşık yardımıyla sık sık alın. Bu kef denen köpükleri almazsak mat, puslu bir reçelimiz olur. Halbuki biz cam gibi bir şurup içinde, yakut gibi parlayan çileklerin olduğu bir reçel elde etmeye çalışıyoruz.
 4. Ara ara reçeli karıştırın. Reçelden gözünüzü ayırmayın. Küpükler iyice kabarıp taşabilir. Ocağınız batabilir. 
 5. Çilek reçeli, 45 dakika sonra istediğimiz kıvama gelecektir. Bir yemek kaşığı limon suyunu reçelin üzerine dökün ve karıştırın. Ocağın altını kapatın ve 5 dakika dinlendirin.
 6. Sıcak suda iyice yıkanmış (ben bulaşık makinasında yıkıyorum.) kavanozlara reçeli paylaştırın. Reçeller soğuyunca kapaklarını kapatın ve buzdolabına kaldırın.

Yorum kısmı kapalıdır.

  • ev cini


yüksek voltaj


 • Hey yabancı, fotoğrafları ve tarifleri alıp, kendin yapmış gibi yayınlamak düşüncesindeysen bir daha düşün derim. Kimse sana aferin demez. Daha kötüsü sonun böyle olur. Çarpılırsın... Ev Cini © 2004-2012 Her Hakkı Saklıdır.
Powered by TypePad