« Taze Krema (Creme Fraiche) | Ana Sayfa | Zeytinyağlı enginar ve Ispanaklı, pastırmalı çılbır »

Pazılı Kiş

pazılı kiş 

Ve üçüncü cemre toprağa düştü... Doğa kıpır kıpır. Boş dükkanlar, batan işletmeler, çürüyen sistemler, gelecek kaygısı yaşayan insanlar, umurunda değil. Onun kendi gündemi var. Milyonlarca yıldır ne olduysa, yine olmaya devam ediyor. 

Bir ağacın dalında beliren küçücük tomurcuk, bahçelere yığılmış gübrenin kokusu, çiçekçilerde satılan menekşe, sardunya fidanları; çirkin apartmanların arasından bulutları bile görmekte zorlanan bizlere, baharın geldiğini haber veriyor. Yakında kışlık sebzeler tezgahtan kalkacak; yerini enginarlar, çağlalar, taze sarmısaklar, taze bezelyeler, patatesler alacak. O güzel zamanlara kadar, elimizdekileri değerlendirmeye bakalım. Pazıyla lezzetlendirilmiş değişik bir kiş deneyelim:

pazılı kiş 

Bu kiş, içinde kullanılan taze kremaya ve bolca yumurtaya rağmen çok hafif, çok lezzetli. Şimdiye kadar, sadece ıspanaklı kiş yiyenler için pazı, hoş bir alternatif. Bir kere denemenizi tavsiye ederim. Pazının çiğden kullanılması hem pratik oluyor hem de kişin sadeliğine inanılmayacak şekilde katkıda bulunuyor. Ben, organik pazardan aldığım, 10 - 12 cm. boyundaki pazıları kullanıyorum. Fakat piyasada, çok daha iri pazılar satılıyor. Kartlaşmadığı müddetçe irileri de, çiğden kullanılabilir.

Bütün tartlarda ve kişlerde olduğu gibi burada da, hamur olabildiğince ince açılmalı (3 mm.) ve buzdolabında iyice dinlendirilmeli. Dinlendirme kısmı ne kadar uzun olursa,  hamurun ön pişirme sırasında çekmesi de o kadar engellenmiş oluyor. Bir miktar çekerse de sorun değil. Tart kalıbının altına tepsi yerleştirdiğiniz taktirde, sıvı, kalıbın kenarlarından akmayacak ve fırınınız kirlenmeyecektir. 

pazılı kiş

 

Kiş Hamuru (Pate Brisee)

Reçete: Pastry (Michel Roux)

Malzemeler: Bir adet 26 cm. çapında ve iki adet 12 cm. çapında veya 8 adet 12 cm. çapında kiş için,

 • 250 gr. (1 + 3/4 cup) organik un (Ben Karahan'ın organik ununu kullanıyorum.)
 • 150 gr. (2/3 cup) tuzsuz tereyağı
 • Yarım tatlı kaşığı (1/2 tsp) tuz
 • Bir fiske toz şeker
 • 1 orta boy yumurta
 • 1 yemek kaşığı (1 tbs) soğuk süt

Tarif: 

 1. Tereyağını buzdolabından çıkarın. Bıçakla bir santimlik küpler şeklinde kesin. Hafifçe yumuşayana kadar bir köşede bekletin.
 2. Genişçe bir karıştırma kabına, unu, hafifçe yumuşamış tereyağını, tuzu, şekeri ve yumurtayı koyun. Parmaklarınızın ucuyla ovuşturarak, bütün malzemeyi karıştırın. Hamur, ekmek kırıntısı gibi görününce, soğuk sütü ekleyin ve çabuk çabuk toparlayıp, bir buzdolabı poşetinin içine koyun. Torbanın içindeki hamuru, elinizle hafifçe düzeltin ve ona 10 cm. çapında bir disk şekli verin. 
 3. Hamuru buzdolabına koyun. En az iki saat bekletin.
 4. Tezgahı ve merdaneyi hafifçe unlayın. Soğuttuğunuz hamuru, kalınlığı 3 mm. olana kadar açın. Soğuyan hamur ilk başta sert gelse de, siz yılmayın, açmaya devam edin.
 5. Açtığınız hamuru 26 cm. çapındaki tart kalıbına yayın. Parmaklarınızla, hamuru kalıbın dibine ve kenarlarına hafifçe bastırın. Hiçbir yerde hava boşluğu kalmasın. Kalıbın kenarlarından merdaneyle geçerek, fazlalıkları kesin. Artan hamurları iki adet 12 cm. çapındaki tart kalıbında kullanabilirsiniz.
 6. Bir çatal yardımıyla, hamurun dibinde ve yanlarında delikler açın. Böylece, hamur pişerken kabarmayacaktır. Hamuru tekrar buzdolabına koyun ve en az 2 saat daha dinlendirin. Eğer bu dinlendirme kısımlarını atlarsanız, pişirme sırasında hamurunuz çeker.
 7. Fırını 190 derecede ısıtın. Kiş hamurunu buzdolabından çıkarın. Üzerine fırın kağıdını yayın. Ağırlık yapması için, ya eski bakliyatları koyun ya da başka bir kalıbı üzerine yerleştirin.
 8. Bir tepsiye fırın kağıdı yayın. Üzerine, hazırladığınız kalıbı yerleştirin. Önceden ısıttığınız fırının alt rafında, 25 - 30 dakika pişirin. Ardından, hamurun üzerindeki fırın kağıdını, ağırlıklarla beraber kaldırın. Kiş hamurunu, rengini alması için  10 - 20 dakika arası - ki bu süre her fırında değişebilir - daha fırında tutun. Hamur yanmasın: kenarları altın sarısı olsun ve iç yüzeyi hafifçe pembeleşsin. 
 9. Pişen kiş hamurunu, tepsiyle beraber fırından çıkartın. 

Pazılı Kiş

Reçete: Elisabeth M. Prueitt

Malzemeler: 

 • Pişirdiğiniz kiş hamuru
 • 5 adet iri yumurta
 • 3 yemek kaşığı organik un
 • 250 ml. taze krema (creme fraiche)
 • 250 ml. günlük süt
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Yarım tatlı kaşığı taze çekilmiş karabiber
 • 125 gr. pazı

Tarif:

 1. Fırını 190 derecede ısıtın.
 2. Büyükçe bir karıştırma kabına, bir adet yumurtayı ve unu koyun. El mikseriyle veya tel çırpıcıyla karıştırın. Ardından teker teker, kalan yumurtaları ekleyin. Aralarda, karıştırmayı unutmayın.
 3. Üzerine, taze kremayı ve sütü ekleyin. Bütün malzeme, eşit biçimde dağılana kadar karıştırın.
 4. En son olarak, tuzla ve karabiberle tatlandırın.
 5. Pazıyı iyice yıkayın. Saplarını kesin ve sebze çorbasına koymak için, isterseniz ayırın. Yaprakları elinizle iri iri parçalayın. 
 6. Pişirdiğiniz ve tepsiyle beraber fırından çıkardığınız kiş hamurunun içine, pazıları yayın. Üzerine hazırladığınız, sıvı karışımını dökün. Pazı yapraklarının bir kısmı sıvı içinde kalırken, bir kısmı dışarda dursun.
 7. Tepsiyi dikkatlice fırının en alt rafına yerleştirin ve 10 dakika, 190 derecede pişirin. Ardından fırının derecesini 160' a düşürün ve 30 dakika daha fırında pişirin. Kişin ortası sertleşecek ve üzeri hafifçe pembeleşecek.
 8. Pişirdiğiniz kişi, tepsiyle beraber fırından çıkartın. En az 20 dakika dinlendirip, kalıptan çıkartın. Yanında salatayla servis yapın.

Yorum kısmı kapalıdır.

  • ev cini


yüksek voltaj


 • Hey yabancı, fotoğrafları ve tarifleri alıp, kendin yapmış gibi yayınlamak düşüncesindeysen bir daha düşün derim. Kimse sana aferin demez. Daha kötüsü sonun böyle olur. Çarpılırsın... Ev Cini © 2004-2012 Her Hakkı Saklıdır.
Powered by TypePad