« minik elmalı paylar | Ana Sayfa | karalahana çorbası »

zeytinyağlı yer elması

Pazar

Kargo, Toprakana'dan gelen siparişlerimi bana teslim etti ve ben de koliyi doğruca mutfağa götürüp, içine merakla baktım. Bebek ıspanak, pırasa, roka, kıvırcık, dereotu, maydanoz tamam, ama şu otlar da neyin nesi deyip, çekiştirdiğim kesekağıdından, daha yeni hasat edilmiş, upuzun yeşil sapları üstünde, bebek havuçlar çıktı. Yanındaki iki renkli turplarla beraber o kadar güzel duruyordu ki fotoğraflarını çekmekten kendimi alamadım. 

Bu, işaret parmağı boyutlarındaki bebek havuçlar ve bir kesekağıdı içinde buzdolabında bekleyen minicik yer elmaları, bana zeytinyağlı yer elması yapmak için ilham verdi. Bütün tariflerde olduğu gibi bu tarifte de malzemeler çok taze olmalı. Yer elması ve havuç gibi gövdesi toprak altında yetişen sebzelerin, suyun altında fırçayla iyice yıkanmaları gerekiyor. Verdiğim tarifte yer elmasını ve havucu önceden biraz haşlıyorum: bu hem pişme süresini azaltıyor, hem de yer elmasının kabuğunun çok zayii olmadan patates gibi soyulmasına olanak veriyor. Kullandığım nar ekşisi, tatlılığı dengeliyor. 

zeytinyağlı yer elması

Zeytinyağlı Yer Elması

Malzemeler:

Ölçüler hakkında bilgi için tıklayın.

1 cup = 250 ml.'lik su bardağı 

 • 300 gr. yer elması
 • 6 adet bebek havuç veya 2 adet orta boy havuç
 • 150 gr. arpacık soğan (yaklaşık 20 adet)
 • 125 ml.  naturel sızma zeytinyağı (1/2 cup) (mesela: Kristal sızma)
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
 • 125 ml. kaynar su (1/2 cup)
 • 1 yemek kaşığı, ince ince doğranmış dereotu
 • Tuz
 • Üzeri için: Ekstra sızma zeytinyağı (mesela: Selatin)
 • Nar ekşisi, ayva ekşisi veya turunç ekşisi

Tarif:

 1. Yer elmasını ve havucu fırçayla iyice yıkayın. Orta boy bir tencereye yer elmalarını ve havuçları koyun. Üzerini geçecek kadar su ekleyin ve orta ateşte, sebzeler hafifçe yumuşayıncaya kadar 15 - 20 dakika haşlayın.
 2. Sebzeleri süzdürün ve bir sebze soyma bıçağıyla yer elmasının kabuklarını soyun. Havucun üzerini kazıyın. (Eğer büyük havuçlardan kullanıyorsanız, havuçları arpacık soğanı boyutlarında doğrayın.)
 3. Arpacık soğanların kabuklarını soyun. Pişerken içinin çıkmaması için, kök kısmındaki bağlantı yerini kesmemeye dikkat edin. Yıkayın ve iyice kurulayın.
 4. Tabanı çok geniş olmayan bir tencereye, soğanı tek sıra halinde yerleştirin. Soğanlar üst üste binmesin. Üzerine 125 ml. zeytinyağı ekleyin. Bir parça fırın kağıdını buruşturup, soğanların üzerini örtün. Tencerenin kapağını kapayın. Ocağın en küçük gözünde ve en kısık ateşte 20 -25 dakika, arasıra tencereyi sallıyarak pişirin. Bu sürenin sonunda kapağı ve kağıdı kaldırın.
 5. Bir yemek kaşığı toz şekeri soğanların üzerine serpin. Soğanların rengi dönüp, karamelleşene kadar, bir kaşıkla hafifçe çevirerek pişirin. Karamelleşen soğanları teker teker tencereden çıkarın ve bir kaseye koyun. Üzerine bir yemek kaşığı nar ekşisinden gezdirip, hafifçe karıştırın. 
 6. Tenceredeki yağın üzerine yer elmalarını ve havuçları koyun. Karıştırıp, hafifçe kavurun. Üzerine 125 ml. kaynar su ekleyin. İnce ince doğradığınız dereotunu serpiştirin. Bir miktar tuz serpip, tencerenin kapağını kapatın. Sebzeler iyice yumuşayıp, suyunu çekinceye kadar pişirin. İnmesine yakın karamelleşmiş soğanları da tencereye ekleyin. Hepsini beş dakika kadar pişirip, ocağın altını kapatın. Yemek dinlendikten sonra, bir servis tabağına yerleştirin. Üzerine ekstra sızma zeytinyağı ve ekşilerden gezdirin. Servis yapın.

Yorum kısmı kapalıdır.

  • ev cini


yüksek voltaj


 • Hey yabancı, fotoğrafları ve tarifleri alıp, kendin yapmış gibi yayınlamak düşüncesindeysen bir daha düşün derim. Kimse sana aferin demez. Daha kötüsü sonun böyle olur. Çarpılırsın... Ev Cini © 2004-2012 Her Hakkı Saklıdır.
Powered by TypePad