« Pankek... | Ana Sayfa | Otlu, fıstıklı levrek »

Ekolojik Pazar Sonrası Beppe Kalkıtması

Ve nihayet bizim de nur topu gibi bir Ekolojik Pazar'ımız oldu. Çankaya Belediyesi'nin katkılarıyla, bundan böyle her pazar Ayrancı'da organik ürünlerin satılacağı Ekolojik Pazar kurulacakmış. Yeteri kadar duyuru yapılmadığından olsa gerek, tesadüfen öğrendiğim hadisenin ilkine pazar günü uğradım. İzlenimlerim gayet olumlu oldu: Öncelikle Belediye'nin koyduğu market arabaları çok işime yaradı. Rahatça alışveriş yapabildim.  Uzun zamandır aradığım pazar filelerini  görmekte hoş oldu. Yapacağım market alışverişlerinde bile plastik poşetlerin yerine bu fileleri kullanmayı düşünüyorum.
Satılan ürünlere gelirsek: Sıra sıra dizili organik sebzeler, meyveler, peynirler, yumurtalar ve en önemlisi ballara karşı kayıtsız kalmak olanaksızdı. Haliyle hepsinden bir miktar aldım. En çok Yerlim Çiftlik Ürünleri'ni orada görmek beni mutlu etti. Kuşadası'ndaki Değirmen Çiftliği Türkiye'nin en büyük Ekolojik ve sürdürülebilir tarım çiftliği. Gürsel Tonbul Hanım da bu çiftliğin sahibi. Hayvancılık, bağcılık, zeytincilik, meyve ve sebze yetiştiriciliği yapılan topraklardan elde edilen ürünlerden zeytinyağları, şaraplar, reçeller, pekmezler, salçalar, ekşiler ve daha bir çok şey üretiyorlar ve Yerlim markası altında satıyorlar. (Ürünlerin detaylı listesi için tıklayın.) Hepsi de birbirinden lezzetli.
Ben biraz geç gittiğim için bir çok sebze ya bitmiş ya da bitmek üzereydi. Mesela patateslerin irileri satılmış ve sadece fındık ebatlarında olanları kalmıştı. Neyseki sevgili Tijen İnaltong'un Mutfaklardan Taşan Öyküler kitabını henüz okuduğum için bu mini miniş pateteslerden ne yapacağımı biliyordum... Mine Pakkaner'in tarifiyle "Beppe Kalkıtması". Mine Hanım bu yemeği patatesleriyle meşhur olan Ödemiş Bozdağ'daki bir lokantada yemiş ve bayılmış,  evde de yapmaya başlamış. Patates hasadından sonra tarlalarda kalan ve beppe denen minicik yavru patatesleri çiftçiler ya tohumluk olarak kullanıyor ya da öylece bırakıyorlarmış. Aman, sevgili patates üreticileri. Lütfen tohumluklarınızı alın ama kalanları tarlada bırakmayın. Bakın ne güzel yemek oluyor. Getirin pazarlarda satın beppeleri.
Gelelim beppe kalkıtması tarifine: Yaklaşık bir kilo gelen beppeleri yıkayın. Hasarlı yerlerini kesin. Bir toprak güvecin içine koyun. Üzerine 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı  ve 1 tatlı kaşığı deniz tuzu gezdirin. Kapağını kapatıp, en kısık ateşte 2 saat kadar (nar gibi olana kadar) pişirin. Arada sırada tencereyi sallayarak patatesleri alt üst edin ki - "kalkıtma" adı da buradan geliyormuş zaten- her yeri eşit pişsin. Püf noktası: Kaşıkla karıştırmamak. Çünkü o zaman miniş patatesler parçalanıyor. Pişen beppeleri adet olduğu üzere sarmısaklı yoğurtla servis yapın.

Yorum kısmı kapalıdır.

    • ev cini


yüksek voltaj


  • Hey yabancı, fotoğrafları ve tarifleri alıp, kendin yapmış gibi yayınlamak düşüncesindeysen bir daha düşün derim. Kimse sana aferin demez. Daha kötüsü sonun böyle olur. Çarpılırsın... Ev Cini © 2004-2012 Her Hakkı Saklıdır.
Powered by TypePad