« Kan Portakalı Reçeli | Ana Sayfa | İmkansız değil!. »

Sumak üzerine güzelleme

Sumak (Rhus Coriaria), yüksekliği 3 metreye kadar uzanan, sapları çoğunlukla kırmızımsı veya açık gri renkte olan, çalımsı bir bitkinin kırmızı meyvesidir.  Yaylaların, seyrek ormanlık alanlarında yabani olarak bulunsa da, daha çok kültürü yapılır. En lezzetli sumaklar, yüksek bölgelerde ve taşlı topraklarda yetişir. Yaygın olarak görüldüğü yerler: İtalya'nın Sicilya  bölgesi, Türkiye'nin orta batısı ve İran'ın bir bölümüdür.  Sapı, yaprağı ve meyvesi  türlü şekllerde kullanılan bu baharat, mutfaklarda da kendine önemli bir yer bulmuştur.

Bir parça sumağı ağzınıza attığınızda hoş bir ekşilik hissedersiniz, ağzınızın içi biraz burulur ama yoğun bir baharat tadı almazsınız. İşte bu birleşim yemeklere mayhoş bir tad verirken, beraber kullanıldığı baharatın özelliklerini de ortaya çıkarır. Yani acı bir biberle kullanılıyorsa biber daha acı gelir. Kekikle beraber kullanılıyorsa, kekiğin tadını daha çok hissedersiniz. Sumak, yemeklerde iki şekilde kullanır: Tane ve toz olarak.

Tane sumaklar hafifçe dövülür, suyun içinde 20-30 dakika bekletilir ve süzdürülür. Süzdürülen sumaklı su, et marinelerinde, salata soslarında ve hatta ferahlatıcı içeceklerde kullanılır.  Bir arkadaşım, Diyarbakırlıların meşhur kuru dolmalarına  sumak suyu eklediğini söylemiş ve aynı şekilde kullanmam için, bana memleketinden gelen tane sumakları vermişti. Henüz denemesem de ne kadar nefis birşey olduğunu hayal edebiliyorum. 

Sumak tozu, Lübnan ve Suriye mutfaklarında balık yemeklerinde ve salatalarında; İran, Gürcü ve Türk mutfaklarında ise kebaplarda kullanılır.  Ülkemizdeki kebapçılarda ve mantıcılarda, masanın üstünde dizi dizi sıralanmış baharat kaselerinin birinde sumak muhakkak bulunur. Tuzla ovuşturulmuş kuru soğanı, sumakla tatlandırıp, ızgara yapılmış bir balığın yanında servis etmekte bizim mutfaklarımızda çokça görülür.

 

Sumak; patlıcan, kurufasulye, mercimek, kuzu, balık, tavuk ve yoğurt gibi yiyeceklere çok yakışır. Biber, kimyon, sarmısak, nane, nar ekşisi, susam ve kekik gibi baharatlarla iyi uyum sağlar.  Sumaklı en ünlü baharat karışımı Zatar (Za'atar) ise  Orta Batı mutfağında çoklukla, köftelerde, sebzelerde ve yoğurtlu diplerde kullanılır. Yapılışı son derece basittir: 60 gr.  kavrulmuş susam,  30 gr.  toz sumak ve 30 gr. kuru kekik karıştırılır ve arzu edilen şekilde kullanılır. Bu karışım, hava almayan bir kavanozda 2-3 ay boyunca saklanabilir.  Dip sos yapmak için: yoğurt, labne peyniri ve arzu ettiğiniz oranda zatar karıştırılır, cipsle beraber servis yapılır.

Bir diğer zatarlı tarif, evde hazırlaması çok kolay ve lezzetli olan cips. Marketlerde poşetli halde satılan dürüm ekmekleri kare kare kesilir. Fırın kağıdı serilmiş bir tepsiye tek sıra halinde dizilir. Üzerine çok az zeytinyağı sürülür.  Zatar serpiştirilir. Önceden 100 derece ısıtılmış fırının orta rafında 10-15 dakika pişirilir.  Kuru fasulyeli humusla servis yapılır.

Kuru Fasulyeli Humus

ölçülerle ilgili bilgi için tıklayın.

Malzemeler:

 • 1 kutu kuru fasulye konservesi (850 gr.) (Fasulyeyi bir gece önceden ıslatıp çok yumuşayacak kadar pişirerek, kendiniz hazırlayabilirsiniz.)
 • 1/4 cup tahin
 • 1/4 cup yoğurt
 • 2 yemek kaşığı (tbs) sızma zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı (tsp) kimyon
 • 1 adet iri diş sarmısak
 • Tuz

Tarif:

 1. Süzdürdüğünüz kuru fasulyeyl ve diğer malzemeleri sırasıyla sabit blendıra koyun. Güzelce püre haline getirin. Servis yapacağınız tabağa koyun. Üzerine sızma zeytinyağı gezdirin. Sumakla süsleyip, hazırladığınız lavaşla beraber servis yapın.

Kaynak: Herb&Spice - Jill Norman

Yorum kısmı kapalıdır.

  • ev cini


yüksek voltaj


 • Hey yabancı, fotoğrafları ve tarifleri alıp, kendin yapmış gibi yayınlamak düşüncesindeysen bir daha düşün derim. Kimse sana aferin demez. Daha kötüsü sonun böyle olur. Çarpılırsın... Ev Cini © 2004-2012 Her Hakkı Saklıdır.
Powered by TypePad