« Kuru Erikli Tart | Ana Sayfa | Sumak üzerine güzelleme »

Kan Portakalı Reçeli

Günler yavaş yavaş uzarken doğanın döngüsü devam ediyor. Kışlık sebzeler, meyveler ömrünü tamamlıyor, yerine daha başka güzellikler geliyor. Mesela kışlık portakalın artık suyu kalmazken, hoop kan portakalı tezgahlarda görünmeye başlıyor. Şubat ayından Nisan ayına kadar etinden, kabuğundan, suyundan yararlanabileceğimiz kan portakalının, reçel halindeyken tadına doyum olmuyor. Hiçbir zaman kahvaltılarda reçelle ilgilenmeyen ben bile buzdolabını açıp açıp kavanozu çıkarıyorum, portakal şekerlemesine dönmüş, acı-tatlı ve mis kokulu reçelden atıştırıyorum.

Kan portakalı adı üstünde, içi  kıpkırmızı olması gereken bir meyve. Fakat benim aldıklarımın çok azının içi kıpkırmızıydı. Bu sebepten reçelin rengi turuncu oldu. Portakal reçeli yapanlar ya da yapımı hakkında fikri olanlar bilir. Kabuklarının acısı gitsin diye uzun uzun suda bekletilir ve su, tekrar tekrar değiştirilir. Bu reçetede ise portakallar kabukları ile birlikte dilim dilim kesiliyor. Bir gün boyunca suyun içinde bekletiliyor ve aynı suyla kaynatılmaya başlıyor. Sonuç olarak: Reçelle marmelat arası bir kıvamda, yoğun portakal kokusunda ve tadında (hatta yedikten sonra, uzun bir süre boyunca ağızdaki portakal tadı hissediliyor.), acı-tatlı bir kan portakalı reçelimiz oluyor.

Portakal Reçeli

Ölçülerle ilgili birkaç bilgi için tıklayın.

Malzemeler: 3 adet 250 ml.'lik kavanoz reçel için,

  • 600 gr. kan portakalı
  • 2 adet limon
  • 3 cup (750 ml.) soğuk su
  • 4 cup (900 gr.) toz şeker

Tarif:

  1. Bir gün önceden, portakalları ve limonları iyice yıkayın. Ortadan ikiye kesin. Sivri bir bıçakla çekirdeklerini çıkarın. Yarım ay şeklinde çok çok ince dilimleyin. Aralarda kalmış çekirdekleri de çıkararak, portakal ve limon dilimlerini derince bir tencereye koyun. Üzerine soğuk suyu ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın ve en az 12 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu işlem portakalların kabuklarını yumuşatıp, portakalın kabuğunda doğal olarak bulunan pektini çıkarır.
  2. Ertesi gün tencereyi ocağın üstüne koyun. Kapaksız olarak, orta ateşte 30 dakika fıkırdatın. Toz şekeri ekleyin ve eriyene kadar kaşıkla karıştırın.  Reçel çok hızlı kaynamaya başladığında ısıyı bir miktar azaltın. 45 ile 60 dakika arası bu kaynatma işlemine devam edin. Şurupta iri baloncuklar görülmeye ve hafifçe koyulaşmaya başladığında ocağın altını kapatın. Hemen steril yaptığınız kavanozlara paylaştırın.

Kavanoz Sterili: Kavanozların tamamen sığacağı büyüklükte bir tencerenin içine su koyun. Su kaynamaya başladığında kavanozları ve kapakları içine yerleştirin.  Kavanozlar ve kapaklar tamamen kaynar su içinde kalsın ve 15 dakika kaynasın. Bu sürenin sonunda bir maşayla kavanozları el değmeden çıkarın. Suyunu süzdürün. İçine reçeli koyun. Kavanozun ağzından 1.5 cm. pay bırakın. Kapağını çok sıkı olmayacak şekilde kapatın ve temiz bir mutfak havlusunun üzerine ters çevirin. Böylece kavanozun içinde kalan bir miktar hava da dışarı çıkacak. 30 dakika böyle kalan kavanozları düz çevirin. Kapaklarını sıkıca kapatın. Tamamen soğuyunca buzdolabına koyun.

Yorum kısmı kapalıdır.

    • ev cini


yüksek voltaj


  • Hey yabancı, fotoğrafları ve tarifleri alıp, kendin yapmış gibi yayınlamak düşüncesindeysen bir daha düşün derim. Kimse sana aferin demez. Daha kötüsü sonun böyle olur. Çarpılırsın... Ev Cini © 2004-2012 Her Hakkı Saklıdır.
Powered by TypePad