« Adagio Teas ve dünya çayları | Ana Sayfa | Soslu Çikolatalı Puding ya da Kolay Sufle »

Kolay, küçük Nemesis

Dscn0831_2

Azra Erhat'ın mitoloji sözlüğünde şöyle yazıyor.

Kavram olarak Nemesis tanrısal öcü simgeler, kimi zaman Erinsyslerle karışır, ama çokluk insanlarda ölçüsüzlüğü, kendine ve talihine aşırı güveni cezalandıran varlık olarak gösterilir.

Bu tatlıda da çikolatanın kendine aşırı güveni olduğu kesin, baksanıza benden muhteşem bir tatlı yapmak için sadece bana ihtiyacınız var deyip 340 gr. %70 kakaolu çikolata kullandırıyor. Yani benim muhteşem olmak için  una, süte, kabartma tozuna ihtiyacım yok diyor.

Sonuç olarak denedim ve denedik. İnanın başka bir şeye ihtiyacı yok. Nemesis'in cezalandıracağını sanmam, çünkü onun da adını verdiği bu tatlıyı seveceğinden eminim.....

Sevgili kocam, bu tatlının çok pahalı ve kaliteli restoranlarda verilecek bir ayarda olduğunu söyledi. Evde ***** yıldızlı bir davet verirken yapın derim.

Çikolata Nemesis

Reçete: River Cafe Cook Book Easy

Malzemeler:

 • 340 gr.%70 kakaolu çikolata (Ben Lindt kullandım.)
 • 225 gr. tuzsuz tereyağı
 • 5 adet organik yumurta
 • 210 gr. toz şeker

Tarif:

 1. Fırını 150°C ye getirin, ısınsın. (Turbo fanlı fırınlarda 120 C. derece)
 2. Ekstra tereyağı  kullanarak 25 cm. çapında bir kek kalıbını yağlayın. Kenarlarını ve tabanını fırın kağıdıyla kaplayın. (Bu çok önemli!. Fırın kağıdı kullanmazsanız kalıptan çıkaramayabilirsiniz.)
 3. Cam ya da metal bir kabın içine irice kırdığınız çikolataları ve tereyağını koyun. Bu kabı, içinde tencerenin yarısına kadar sıcak su bulunan ve kaynamaya devam eden bir tencerenin tepesine oturtun.Yalnız kaynayan su çikolatanın ve yağın bulunduğu kaba değmesin, sadece buharıyla bu ikili erisin. Eriyince buharlı tencereden kurtarıp ayrı bir yere koyun.
 4. Ayrı bir kapta yumurtaları ve şekerin 70 gr. kadarını mikserle çırpın. Hacmi, 4 katı kadar artsın.
 5. Geri kalan şekeri 100 ml. sıcak suyla iyice eritip, çikolatalı ve tereyağlı karışımın içine dökün ve hafifçe soğumasını bekleyin.
 6. Çırpılmış yumurtalarla, çikolatalı karışımı yavaşca birbirine karıştırın. Karıştırma işlemi nazikçe ve kısaca olmalı. Karışımı yağladığınız kalıba dökün.
 7. Bir fırın tepsisinin içine mutfak havlusunu (Kağıt havlu da olabilir. Tabii birkaç kat olacak şekilde) yayın. Kalıbı tepsinin ortasına yerleştirin. Tepsinin içine, kalıbın dışının 2/3 üne gelecek şekilde sıcak su doldurun.
 8. Fırında 50 dakika veya sertleşene kadar pişirin. Olup olmadığını test etmek için: Elinizin ayasını hafifçe kekin yüzeyine değdirin. Sertleşmisse, fırından çıkarın. Soğuduktan sonra kalıbın ağzına servis tabağını koyun ve ters çevirin. Fırın kağıtlarını dikkatlice çıkarın.
 9. Yanında taze meyvelerle veya sade servis yapın.


Yorumlar

Verdiğiniz tarifi fırın çikolata terin olarak daha değişi yapıyorum.. Hatta hiç şeker kullanmıyorum extradan.. Yumurta sarısını 4 adet ve butun yumurtayı da ayrıca 3 adet ayrı ayrı eklemenizi ayrıca krema kullanarak ve kakao katarak yogunlaştırmanızı, fırında karışımı 140 derecede 40 dakıka tutmanızı sağlık veririm.. soğuk yada ılık servis edilebilir ve süslemesinde taze nane yaprağı kullanabilirsiniz.. saygılar

Siz de yorum yazın...

Yorumlar, moderatör tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

  • ev cini


yüksek voltaj


 • Hey yabancı, fotoğrafları ve tarifleri alıp, kendin yapmış gibi yayınlamak düşüncesindeysen bir daha düşün derim. Kimse sana aferin demez. Daha kötüsü sonun böyle olur. Çarpılırsın... Ev Cini © 2004-2012 Her Hakkı Saklıdır.
Powered by TypePad