« ev cini iftiharla sunar...profiterol | Ana Sayfa | Domates sorunsalı »

Buz Kase

Kiraz

fikir:Yeşim İdil

fotoğraf: ev cini

Buz 'dan kase yapmak için gerekenler küçüklü , büyüklü birbirinin aynısı yada benzeri iki kase , koli bandı , arzuya göre süslemek için yaprak , çiçek vb. , su ve derin dondurucu.

a - İki kase iç içe konur

b - Koli bandıyla , dıştaki kase üst tarafından bantlanır. İki cam kasenin arasına su dökülür. Suyun kaldırma gücüyle içte ki kase havalanır ve dış kase ile aynı seviye geldiğinde koli bandına dayanır ve daha fazla yükselmesi engellenir. Bu arada kaseler arasında otomatikman boşluk oluşur. Bu aşamada suyun içine çiçek , yaprak yada ne arzu ederseniz ondan koyup süsleme yapılır.

c - hazırlanan kase derin dondurucuya konur ve bir gece veya tam gün donması beklenir. Kullanılacağı zaman çıkartılıp bir süre oda sıcaklığında bekletilir yada musluk suyundan geçirilir. Buz , kapların içinden kendini bırakır ve sizinde kazan doğurdu misali üçüncü bir kaseniz olur. Ne güzel değil mi ?

d - sonra bu kasenin içine meyve , dondurma , buz , karides ...vs. konulup sevis yapılır.

Buz_copy

  • Süsleme aşamasında Yeşim , begonviller yerleştiriyormuş...harika olur. Ben 2 adet sarmaşık yaprağıyla süsledim.
  • Dondurucu da kalıbın eğri durmamasına dikkat edin , benim kasem eğri durmuş , o yüzden yamuk bir görüntüsü oldu.
  • Altına bir tabak koyarak servis yaparsanız iyi olur. Yoksa yavaş yavaş eriyip masa örtünüzü ıslatır.
  • Bu kase bir kere kullanıldıktan sonra tekrar buzluğa konulursa ikinci günde kullanılabir.

Yorumlar

Sitenizi ilgiyle takip ediyorum.Önerebileceginiz resimli ve bilgi veren mantar kitabı varmı.Teşekkür edrim.

Müthişşşşş bi görüntü harika bi fikir. Misafirler için yaz akşamlarında süperrr bi meyve sepeti. Aklınıza, fikrinize sağlık.
Teşekkürler...

Hep yapmak istemişimdir hani malum hikaye vardır ya buzdan kaselerde komposto ikram edilmesi..... O hikayeyi okuduğum günden bu yana kaseleri yapma düşüncesi bende de oluşmuştu... Sizin tecrübelerinizle bunu yapmak kısmetmiş beni büyük bir yükten kurtardınız... Teşekkürler ellerinize sağlık....

parlak bir fikirdoğrusu aklıma gelmez sitenizi takipteyim resimler çok net ve parlak mümkünse hangi fotograf makinasının olduğunu yaza bilirmisiniz.şimdiden teşklr

valla harikasınız muhteşem bi fikir:))) yazın bahçe keyfinde çok ideal...atalarımızın dediği gibi akıl akıldan gerçekten üstünmüş:)paylaştığınız için çok teşekkürler

çok cici bir fikir.gülümsetti:)

Ups...yazık olmuş ama sonuçtan memnun kalmanıza sevindim.

aynı kaselerle yaptım. nane yaprakları koydum. kazan doğurdu misali 3. bir kasem oldu ama içteki kase daha buzluktayken iki yerinden çatır çatır çatlamıştı :)))
ama sonucu görünce kase çatlamış çatlamamış çok da umurumda olmadı. teşekkürler fikir için

Denedim,bence harika oldu.Ama eşimin boş gözlerle bakışı karşısında heyecanım yerle bir oldu.
sevgiler

Merhaba,
Gecen sene bende yaptım, ama cam kase ile denemedim. Kalınca bir salata kasem vardı plastik te değil ama hani su tıkır tıkır olanlardan. İçine de ayrıca plastik bir kase koydum. Ve annemin bahçesinden de sarmasık yaprakları. Ben içine meyve salatası yapmıstım. Çok şık olmustu sunumu. Fakat hızlıca tüketmeniz gerekiyor:)
Bu arada siteni ilgiyle takip ediyorum. Ellerine sağlık...Yazım seklinde cok güzel. tebrik ederim.
Sevgilerimle
Figen

Vallahi süper!
Sevgilimi şaşırtıcam bu kaselerle.

Kaseler kalın cam'dan paşabahçe mamülleri. Dayanıklı bir cam olması iyi olur. Ayrıca çelik , plastik , emaye kaplarda kullanılabilir.

kaseler plastik degilmi?cam olsa catlar diye biliyorum ama plastik gibide durmuyorlar.

Harika! Cok güzel bir fikir. Bol misafirli, uzun sohbetli masaya son olarak getirirsiniz bunu. Ici dolu dolu kiraz üzüm, ne güzel olur...

Siz de yorum yazın...

Yorumlar, moderatör tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

    • ev cini


yüksek voltaj


  • Hey yabancı, fotoğrafları ve tarifleri alıp, kendin yapmış gibi yayınlamak düşüncesindeysen bir daha düşün derim. Kimse sana aferin demez. Daha kötüsü sonun böyle olur. Çarpılırsın... Ev Cini © 2004-2012 Her Hakkı Saklıdır.
Powered by TypePad